Skip to content

Mac-to-Mac přenos profilu je přece trivka pro blbý

… aneb to teda kurňa ani omylem aneb vyvztekal jsem se do sytosti 😀

Můj notebook oslavil cca 3,5 roku v provozu a za tu dobu mne nikdy nezklamal. V současné době mu ale klesla výdrž na baterii na polovinu, možná i méně a co je horší, nafoukla se, což se projevilo tím, že MacBook nestojí na předních nožkách a místo toho se opírá o vypouklý spodek. Řešení jsou tři – značková výměna baterie, neznačková výměna baterie a nebo koupě nového stroje. První vychází na cca 14-17000, protože Retina modely mají baterku přidělanou ke klávesnici a mění se tam kvůli tomu víc věcí než jen baterie. Druhá možnost vychází o řád levněji, řekněme 3-5000, dostanete neznačkovou baterku a nějak vám to tam dobastlí. Rozhodl jsem se pro variantu třetí. Nekoupil jsem si ale další MacBook Pro, ale krásný, lehký MacBook 12″, 8G ram a 256G SSD.

Samozřejmě jsem věděl, že přenos profilu a dat ze starého na nový Mac je trivialita, zažil jsem to již s iPhonem a bylo to naprosto úžasné. Očekával jsem tedy, že to půjde stejně hladce jako na mobilu.

Prd.

Fáze 1:
Zapnul jsem nový Mac a přihlásil jsem se svým ID. Poté jsem spustil průvodce přenosem dat na obou pc, který mne upozornil, že přenos není možný, protože jsou zde rozdílné verze Mac OS X. Dobře tedy, jal jsem se upgradovat OS X na novém notebooku. Stažení proběhlo úspěšně, po restartu se ale upgrade nedokončil a MB skončil v restartovací smyčce. Kde byla chyba? Triviální :-). Při počáteční konfiguraci nového MB jsem zapnul šifrování disku. Toto šifrování ale nebylo ukončeno ještě před restartem a tak diskutils list hlásil jen samé errory. Takže recovery :-). Naštěstí, a to se mi fakt líbí, si MB při recovery stáhne z inetu aktuální verzi OS, takže se pak již upgradovat nemusí. Možná je to ideální krok, který by se mohl dělat rovnou při rozbalení MB, aby si člověk napřed nenastavil systém a pak nečekal hodinu na update. Recovery proběhlo ok a tak jsem se znovu přihlásil svým ID a spustil průvodce na přenos dat.

Fáze 2:
Průvodce poměrně dlouho počítal, kolik dat bude přeneseno a pak mi nabídl buď smazání současného ID (což sice v dialogu bylo, ale nešlo zaškrtnout 😀 ) a nebo vytvoření nového účtu v MB, což jsem nechtěl, protože chci, aby se účet jmenoval stejně. Poučení? Pokud chcete takto migrovat data, nepřihlašujte se přes Apple ID, ale udělejte jen jiný lokální účet, který pak smažete. Poté, co jsem tedy ukončil průvodce, přidal jiný účet, smazal AID účet z MB, nastartoval jsem znovu průvodce. Tentokrát tedy spočítal velikosti a jal se přenášet data po wifi. Trvalo to asi 3 hodiny, akce byla úspěšně ukončena, alespoň podle průvodce. Po jeho ukončení se objevil přihlašovací dialog, kde již byl i můj klasický účet. Trochu mne zarazilo, že místo textu vidím jen otazníky ve čtevečcích, ale i tak jsem se přihlásil.

Fáze 3:
Zděšení. Moje plocha? Fuč. Můj dock? Fuč. Moje data? Až na adresář Dokumenty, Plocha, Stažené a pár věcí, co jsou součástí profilu, fuč. A všechno nastavené na default. Apple Mail sice znal účty, ale neměl data a odmítal se připojit. Safari nemělo záložky, historii, nic. iTerm, který potřebuji pro práci, neměl žádný profil, historii, nastavení. Prostě po 3 hodinách jsem zjistil, že se nepřeneslo vlastně nic.

Fáze 4:
Při spuštění průvodce máte kromě možnosti přenosu dat z MB do MB i možnost přenosu z Time Machine. Pravidelně zálohuji na externí disk, který je naformátován pro použití TM a tak jsem jen dodělal aktuální zálohu a disk jsem píchnul do nového MB, opět spustil průvodce a čekal. Průvodce tentokrát nabídl mnohem více dat k přenosu, byly dokonce vidět i jednotlivé adresáře. S nadějí jsem potvrdil přenos a čekal asi 2 hodiny než se průvodce, podle jeho tvrzení, úspěšně dokončil a restartoval MB.

Fáze 5:
Naběhl login, dokonce s textem, žádné čtverečky. Pln očekávání jsem se přihlásil. A skutečně – moje plocha, můj dock, moje Safari, Maily a vše ostatní také v pořádku. Jediná věc, kterou jsem musel přeinstalovat, bylo moje Abra FlexiBee, které nepřežilo migraci psql. To ale byla trivialita (odinstaluje se FlexiBee včetně smazání uživatelských dat, znovu se nainstaluje a udělá se obnova z FlexiBee zálohy a je to).

Závěr
Po zkušenosti bych tedy doporučil přenášet data přes Time Machine. Je to rychlejší, protože USB 3 disk je oproti WiFi jiná liga. A jako další věc doporučuji nepřihlašovat se do nového zařízení přes AID, vytvořit lokální jiný účet, ten použít pro přenos dat a poté zrušit. A disk šifrujte raději až po přenosu dat 😉

Masakr 🙂

One thought on “Mac-to-Mac přenos profilu je přece trivka pro blbý

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.