Skip to content

… then you win

„First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.“ — Linus Torvalds (aneb peklo zamrzlo 🙂 )

Microsoft je firma jako každá jiná. Chce vydělávat peníze, mít co největší podíl na trhu a tím ideálně neotřesitelnou pozici. Vynechme starý dobrý DOS a přejděme rovnou k Windows. Microsoft zde vždy vedl ve třech věcech – hry, office a internet. Vlastně to nebylo vždy, minimálně ne u toho Internetu. Pamatujete Netscape Navigator? Všichni ho měli. Zatímco se Internet rozvíjel silou uragánu, ve Windows nebyl žádný prohlížeč a tak se Netscape stal prakticky standardem. Pak se Microsoft probudil a do Windows 95 přidal první verze Internet Exploreru. Aby dohnal to, co zaspal, byla do Internet Exploreru přidána technologie ActiveX. Při použití na různých webech, bankovních stránkách a na stránkách dalších institucí, se tak stal Internet Explorer velmi rychle majoritou na poli prohlížečů. ActiveX je samozřejmě patentovaná MS technologie, takže jiné prohlížeče neměli šanci na stránkách, které tyto funkce využívaly. Dnes je naštěstí situace jiná, ActiveX je mrtvé a prakticky jakýkoliv prohlížeč je dnes lepší než Internet Explorer, jeho obliba poklesla. Podobná situace nastala i s MS Office. Každý ten balík zná, prakticky každý ho má v jedné z několika edic. MS se vždy snažil o maximální nekompatibilitu s čímkoliv jiným než Windows+Office. Doufal tak ve vendor lock-in, kdy si přitáhne uživatele a ti již nikdy neodejdou, protože jednoduše nebudou mít jinou alternativu. Toto se také velmi dlouhou dobu dařilo až pak jednou …

… a zase ten Internet

S rozvojem internetu nastal boom mobilních zařízení jako jsou mobily a tablety. Přístroje dostaly svoje operační systémy, vzpomeňme na skvělý Symbian, který dnes již prakticky neexistuje. Postupem času zde bylo několik hlavních OS – Symbian, Andriod, iOS, BlackBerry OS, Windows Phone (a jeho předchůdci). I když se MS velmi snažil, přístroje s Windows nebyly tak populární jako Android, který dnes vede v počtu instalací. Není to tedy tak dlouho, co se MS rozhodl vydat svoje Office i pro tento operační systém. Podle mě to byl rozumný krok, který byl logickým vyústěním neschopnosti MS prosadit svůj Windows Phone jako hlavní mobilní platformu na většinu zařízení.

Člověk by si řekl super, ale není to přeci zas až taková bomba.

… a zase ten Linux

V minulých dnech prosvištěla světem médií zpráva, že Windows budou obsahovat bash. Bash je příkazový interpret resp. jeden z mnoha, které naleznete v Linuxu. Spustíte terminál a bash je tam, nebo dash, nebo zsh, csh nebo obyčejný sh. Jak by se tam ale sakra dostal? Windows = cmd = tak maximálně powershell. A to je ta chvíle.

… je to jako když

Vlastně nevím, třeba mi to někdo řekne. Víme o boji MS vs. EU o možnosti výběru prohlížeče přímo ve Windows (podle mě to byla ze strany EU blbost, i když MS nefandím, ale podle mě si může dát do svého OS prohlížeč jaký chce, je to jeho OS. Trh má rozhodnout, ne EU.) Také víme o boji ohledně otevřených formátů dokumentů v MS Office.

… Windows obsahují Linux

Na to si člověk vážně musí sednout. Pak si dáte kafe nebo čokoládu, aby vám to líp myslelo a přečtete si tu zprávu znova. Windows obsahují Linux. Přečtete si celou zprávu a pak se mrknete na net a najdete si jí z jiného zdroje. Windows obsahují Linux. Usmějete se, vzpomenete si, že jste si přáli majoritu Linuxu v době, kdy vám bylo 20. Postupem času převládalo pracovní vytížení a přestali jste se starat o to, který systém má nadvládu, jeli jste si prostě to svoje. A pak, když už je vám přes třicet, si při ranním kafi a čtení Security Advisores jen tak v RSS všimnete, že Windows obsahují Linux. Vzpomenete si, jak upocenej Balmer vyřvává to svoje „developers! developers! developers!“ a že se v MS o Linuxu nesmí ani mluvit, na všechny kecy o platformě Windows Phone a Balmerovo hejty na Apple.

„One thing we have got to change in our strategy – allowing Office documents to be rendered very well by other peoples browsers is one of the most destructive things we could do to the company. We have to stop putting any effort into this and make sure that Office documents very well depends on PROPRIETARY IE capabilities.“ — Bill Gates

O pár let později máme Office na Androidu 😀

A Windows obsahují Linux 😀

homer_crazy

Přijde den, kdy se želvy naučí létat.
— Terry Pratchett, Malí bohové

One thought on “… then you win

  1. Profilový obrázek
    BuckMan says:

    Jeden by az rekl, ze zmena je zivot 🙂 A zmena je take koloritem.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.