Skip to content

Zabbix – Agregované grafy

Zabbix jistě není potřeba představovat. Jedná se o nástroj pro monitoring linuxových ale i windowsových strojů. Kromě Zabbixu existují další nástroje jako je Nagios, Cacti a mnohé další. V dnešním ublognutí se podíváme na výrobu agregovaných grafů tzn. např. na zobrazení grafu se součtem idle cpu z několika hostů najednou. 

Standartně se v Zabbixu vytvoří host, kterého chceme sledovat, nastaví se mu template a takto získané údaje si můžeme zobrazit ať už v grafu a nebo – pro lepší přehled – v tzv. screenu. Ve screenu si můžeme pro konkrétního hosta nadefinovat zobrazení více grafů na jedné stránce, např. cpu, mem, network a další. Pokud máme ale hodně hostů, tak se nám může hodit i celkový přehled. Například zobrazení cpu idle v součtu pro sto strojů, to samé pro paměť či síťové vytížení.

Nejprve je potřeba vytvořit fiktivního hosta (Configuration -> Host). Jako IP adresu stačí nastavit 0.0.0.0. Dumíka (Dummy host 😀 ) přidáme do skupiny serverů, u které chceme provádět agregaci. Není to nutné, ale já mám rád věci pohromadě. Pokud budete mít více Dumíků, můžete si pro ně udělat skupinu zvlášť. Náš Dumík nemá určen template, protože u něj nebudeme nic monitorovat.

 

zabbix_1

 

Dumíka uložíme a v Configuration -> Host. Na řádce s naším Dumíkem klikneme na Items (momentálně zde bude 0, já mám 1 kvůli již uloženému nastavení).

zabbix_2

 

Item si pojmenujeme, nastavíme jí jako Zabbix aggregate a v poli Key vybereme potřebný klíč, v mém případě system.cpu.util. Klíč na řádce je pak potřeba upravit dle našeho nastavení:

 

grpsum["Linux servers","system.cpu.util[,idle]","last","0"]

 

Linux servers je jméno skupiny, ve které máme sledované servery, pomocí system.cpu.util[,idle] říkáme, že budeme sbírat idle stav cpu na hostech. Samotný grpsum znamená, že budeme jednotlivé hodnoty sčítat, kromě grpsum existují další možnosti – např. grpavg, který počítá průměrné hodnoty a další. Jako Type of information je potřeba nastavit Numeric (float). Jako Update interval je ideální nastavit 60s. Item je nyní možné uložit.

zabbix_3

 

Po uložení již vidíme hodnotu Item

zabbix_4

 

Nyní už jen stačí přesunout se na Monitoring -> Latest data, rozkliknout našeho Dumíka a na konci řádky zvolit Graph a sledovat výsledek naší snahy.

zabbix-cpu-aggregated

 

Na grafu je vidět CPU IDLE ze dvou dvoujádrových strojů, jsou to tedy celkem 4 jádra, která na grafu zabírají každé 1/4. Při zatížení cyklem na jednom stroji máme pak hodnotu okolo 150, což přesně odpovídá zatížení jednoho jádra na stroji na 100%. Pro porovnání přikládám klasický graf per host, kde je možné stav porovnat.

zabbix-cpu_per_host

 

Testování Zabbixu a jeho deploy byl proveden pro Gemilot s.r.o., moje současné působiště.

logo-guc

 

Stroje jsou VM a běží v Azure, ale o tom až v dalším blogu 🙂

ms_love_linux

2 thoughts on “Zabbix – Agregované grafy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.