Skip to content

Mac po měsíci aneb Tak jde čas

Maca mám něco přes měsíc a pokusím se zde sepsat, co mám rád, co nesnáším a jak to celkově vypadá 🙂 

Maca jsem dostal s Mac OS X 10.9 Mavericks. Na první pohled uživatele asi znejistí ovládací prvky okna na levé straně, ale dá se na to rychle zvyknout. Můj MacBook Pro je verze s Retinou, takže další věc, která překvapí, zde jednoznačně příjemně, je velmi dobrá grafika, ikonky, texty. Zkrátka, vykreslení grafiky je skvělé a nezdá se, že i při tak vysokém rozlišení, by s tím měla grafická karta problém. FullHD filmy v mkv či mp4, které mají nějakých 13GB i více, se přehrávají naprosto bez problémů. Nainstaloval jsem si pár programů, na které jsem byl zvyklý z Linuxu a také několik ekvivalentů.

Audacious -> VOX + iTunes (hudba)
Gimp
OpenOffice + MSO11 for Mac
Firefox (nyní ale používám Safari, viz níže)
VLC (nikdy jsem neměl rád quicktime, kromě toho neumí wmv)
Pidgin -> Adium (používá libpurple knihovnu, takže je to v podstatě Pidgin a také umí OTR)
VirtualBox (nepoužívám Parallels, protože jsem již měl image disků ve VB, takže to takto bylo jednodušší)
Thunderbird -> AppleMail (dlouho jsem si přál, aby thunder takto mohl vypadat, viz níže) (upraveno 2015-05-08: nyní používám airmail + smime plugin, protože airmail připojuje přílohy klasickým způsobem kdežto apple mail z nich dělá embbeded – např. obrázky. Pro uživatele webmailu je pak složitější obrázky a další přílohy stáhnout. Apple mail neumožňuje toto nastavení změnit.)
xfreerdp -> MS Remote Desktop client pro Mac
Choqok -> Twitter (obojí jsou klienti na twitter)
Akregator -> RSS Notifier (rss klienti)
KeePassX
vinagre -> vnc viewer (vnc klienti)
Terminál -> iTerm (místo integrovaného osx terminálu z důvodu lepší nastavitelnosti)
Dolphin -> Finder (souborový manažer)
FlexiBee
Vim

No a to je v podstatě vše, co používám. Na safari jsem přešel ve chvíli, kdy jsem zjistil, že je neskutečně rychlý ve zpracování javascriptu a také výdrž baterie je delší, pokud ho používám místo Firefoxu. U Thunderbirdu jsem si vždy přál víceřádkovou informaci ohledně emailu – od, předmět, část textu. Thunderbird toto bohužel neumí a nejspíš ani nebude. Apple Mail je svižná aplikace, nenarazil jsem zde na žádné problémy a to zde mám 5 účtů, všechny imap/smtp a všechny mají vlastní podpisy a jedou po šifrovaném připojení.

 

Co se mi líbí

Ticho.
Byl to jeden z hlavních důvodů koupě. O větrácích nevím, prostě neběží. Jen v případě většího vytížení – např. kompilace něčeho či web, kde je opravdu mnoho javascriptu, se větráky zapnou, ale není to žádný ječák, jako to bývá u jiných výrobců. Někdo by možná namítl, že pokud se netočí větráky, tak se notebook chladí pasivně přes hliníkové šasi a že to tím pádem nebude moc příjemné na ruce. Moje zkušenost je taková, že notebook má pokojovou teplotu resp. jsem šasi ohřál svýma rukama v místě, kde je mám položeny. Nic netopí. Jediná vyjímka je právě ta zmíněná kompilace či zprasený web, kdy se tedy větráky rozjedou a po delší době jejich běhu je pak teplota znát i na šasi. V tu chvíli se ale podívám, čím to je (htop) a vyřeším to. Není lepší pocit než přijít do tiché místnosti, probudit notebook a … a ticho. Pořád.

Klávesnice.
Klávesnice je podle mne mimořádně povedená. Až doposud jsem používal buď klávesnici v mém bývalém Lenovo 13″ notebooku nebo MS Natural Keyboard 4000 nebo Logitech diNovo Edge. Všechny 3 tyto klávesnice (zvláště Logitech) považuji za velmi povedené a pohodlné. Nyní ale nepoužívám žádnou externí klávesnici, protože ta v notebooku mi naprosto vyhovuje. Nízký zdvih a tichý chod je naprosto ideální společně s podsvícením a rozumným rozložením (vzdáleností) kláves.

Touchpad.
Tohle asi nemá smysl popisovat. Gesta jsou fajn, hlavně na přepínání obrazovek. Touchpad je také po celé ploše klikací. Narozdíl od té příšernosti, co Lenovo teď sází do nových notebooků, se to dá používat.

Power button „schován“ do ostatních kláves.
Toto se na netu dost probíralo. Dříve měly Macy power zvlášť a nyní je součástí klávesnice – zcela nahoře vpravo. Je to jednoduché – I don’t care – já ho nezapínám, že jo 😀 . Než jsem dělal upgrade systému na Yosemite, tak jsem měl up 28 dní.

Power cable.
Ano, to je pěkná věcička. Magnetický kablík na připojení nabíječky. Půjdete si tahle jednou zalít čaj a švih ho, vezmete sebou i celý notebook kvůli nataženému kabelu od nabíječky … a nebo taky ne, pokud máte Maca (a pokud tam nemáte připojený jiný kabel jako usb či jack, ehm 😀 ).

Display.
Ano, ten je opravdu super. Mám dva hadříky na čištění. Ale koukat na tom na fullhd je vážně prima :-). Ono je to totiž 2560×1600 na 13″ displayi a je to hodně znát, když je rip kvalitní. Jedná se o IPS display.

Přepínání programů.
Všichni známe alt+tab. Fajn. Ale co když mám 4 terminály, Finder, Safari a pár další věcí najednou a potřebuju hopsat mezi těma terminálama zvlášť? Díky CMD + číslo můžu. Skupiny stejných programů se totiž dají přepínat i takto bez toho, aby se vám tam pletl právě třeba ten gimp.

TimeMachine.
Sice jsem si nekoupil AirPort Time Capsule, ale mám externí disk, na který zálohuju pomocí TimeMachine. Připojíte usb, zadáte heslo k disku (Ano, zálohy mám šifrované stejně jako celý macbook. Někdo snad dneska svá data nešifruje?) a Mac vás automaticky odzálohuje i s nastavením systému a rescue bootem. Nejstarší zálohy se mažou automaticky, pokud na usb dochází místo.

Baterie.
Na baterii jsem jel velmi intenzivně a těch 9 hodin notebook vydrží i když jsou zde některá omezení. Pokud jedete po wifi, tak není problém. Pokud ale máte nějaké zařízení napájené po usb, pak se baterie vyčerpá mnohem rychleji. Jedná se například o Thunderbold Ethernet redukci, kterou mám a se kteou mi výdrž spadne asi na polovinu. Na jednu stranu to zamrzí, ale na druhou stranu je pochopitelné, že notebook si sám pořeší šetření energií, ale u připojených zařízení takovou možnost příliš nemá. Osobně používám ethernet v podstatě jen v případě, když to po wifi nejde – na konfiguraci serverů, switchů, na přenos velkého množství dat po gbitu atd. Jinak jedu na wifi.

Upgrade.
Včera jsem zjistil, že 16.10.2014 vyšel OS X Yosemite (10.10) a jal jsem se ho ihned instalovat. V AppStoru jsem si ho našel, dal instalovat a za nějakých 25 minut bylo hotovo, bez mé interakce. Tak to mám rád 🙂

CMD+C CMD+V CMD+X
Tohle oceníte hlavně ve chvíli, kdy to potřebujete udělat v terminálu. Jinak je to ekvivalent ctrl+

Co se mi nelíbí

Finder.
Linuxáci by si pustili Dolphin a koukali by prakticky na to samé. Finder je vlastně v pohodě až na jednu maličkost a tou je minimalizace a opětné povolání do akce. V Mavericksu i v Yosemitu má ten problém, že po jeho zavolání chybí kus UI a probere se až když mu třeba zadáte nový tab (cmd + t). Také jsem ho hned ze začátku přikrášlil o plugin XtraFinder, aby se mu doplnily funkce, na které jsem byl zvyklý.

IPv6 na wifi.
Toto je reportovaný a neopravený bug. Pokud jste připojeni po wifi a máte ipv6 adresu, tak ta většinu času nefunguje. Po prvním přihlášení k wifi AP jede, pak padne a je konec. Nepingnete ani bránu, nic. Přitom adresu máte, sám sebe pingnete. Pomůže jen vypnout a zapnout wifi a taky se to občas probere samo. Než jsem upgradnul na Yosemite, tak akorát vyšel balík aktualizací, takže nevím, zda to v něm není již opraveno a co mám Yosemite (od včera), tak jsem zas nebyl v síti, kde je ipv6, takže to zkusím při nejbližší příležitosti a uvidíme.
UPDATE 20.10.2014 – Zdá se, že ipv6 na wifi již funguje, jedu na ní momentálně několik hodin. Otázka je, zda je to opraveno i v Mavericksu. Každopádně v Yosemitu je to ok 🙂

 

Přemýšlel jsem nad tím dlouho, ale nemohu už přijít na nic, co by se mi nelíbilo. Nový vzhled OS X je diskutabilní. Před měsícem jsem si zvykal na klasický OS X vzhled se spodním Dockem kde ikonky „stály“ na lesklé liště. Včera jsem zjistil, že Yosemite má nový vzhled panelu a glassy efekt u dekorací oken a tlačítek je také pryč. Místo toho je možné přepnout dock a horní panel do tmavého looku, což jsem udělal a celkem se mi to líbí. Změma je dána sjednocováním vzhledu s iOS.

OS X Mavericks (10.9)

Snimek-obrazovky-2014-09-06-v-12.00.11

 

 

OS X Yosemite (10.10) – tmavá varianta

desktop

 

 

Tak uvidíme, jak to půjde dál, zatím tedy hodnotím Maca stále kladně 🙂

8 thoughts on “Mac po měsíci aneb Tak jde čas

 1. Profilový obrázek
  Marek says:

  Honzo,

  Pěkný článek. Chtěl jsem se zeptat – funguje ti po upgrade na Yosemite program FlexiBee? Mě to hlásí, že si tam mám nainstalovat starší JAVU, což se mi vcelku pochopitelně nechce.

  Marek

  Odpovědět
  • Honza
   Honza says:

   Ahoj Marku. Měl jsem stejný problém. Yosemite javu neobsahuje a kvůli flexibee jsem si jí tam tedy nainstaloval z http://support.apple.com/kb/DL1572

   Odpovědět
 2. Profilový obrázek
  Lukáš says:

  Honzo, jen pro info… já už taky, taky… 😀 Ale teprve toto pondělí na Yosemite 😉 A ve spojení s mobilem (a iMessage, který jsem si dost oblíbil…), luxusní.

  Odpovědět
 3. Profilový obrázek
  Lukáš says:

  Jen pár takových maličkostí…

  Ad WMV) Podporu WMV můžeš zajistit i v QuickTime via dodatečné kodeky (viz http://support.apple.com/en-gb/HT3526)

  Ad RDP Windows) Aplikace je fajn, ale lepší mi přijde app „Microsoft Remote Desktop“ (https://itunes.apple.com/us/app/microsoft-remote-desktop/id715768417?mt=12), která je přímo od MS, tedy je zajištěna bezproblémová komunikace i se servery via certy + podpora Win10.

  Ale to jen pár takových postřehů, nač jsem narazil já… 🙂

  Odpovědět
  • Honza
   Honza says:

   – vlc je pro mě prostě nej 🙂

   – to rdp o kterém mluvíš je to, o kterém tam píšu 🙂

   Odpovědět
 4. Profilový obrázek
  Lukáš says:

  S tím RDP jsem se nějak zacyklil… 😀 Měl jsem v hlavě jen xfreerdp, nikoliv tu appku od MS… Takže beru zpět 🙂

  A co myšítko? Budeš pořizovat?

  Odpovědět
  • Honza
   Honza says:

   Asi ne. Myšuju docela dost a logitech mx performance je naprosto nej pro moje zápěstí.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.