Skip to content

Od Linuxu k BSD aneb mám Maca

Před týdnem jsem si pořídil novou mašinku jako náhradu za původní notebook, který měl najeto 2,5 roku, což je na mě v podstatě rekord. Následuje malé představení 🙂 . Jaký notebook si pořídit, to byla otázka, která mě zaměstnávala ve volných chvílích přibližně minulý půlrok. Rozhodoval jsem se mezi Lenovem, HP a Dellem, v podstatě nic jiného nepřipadalo v úvahu. S těmito jsem měl nejlepší zkušenosti. Notebooků mi rukama prošlo celkem dost. Ať už vlastních a nebo cizích. Měl jsem Acer 15″ a pak řadu Lenovo od 11″ do 15″ ať už to byl 4:3 nebo widescreen. U Aceru mi vadila hlučnost větráku, která se projevovala ve vyšších zvukových frekvencích, takže to nebylo moc příjemné a kromě toho měl poměrně měkké víko. Byl to ovšem můj první notebook a také zároveň první, na kterém jsem kdy kompiloval gentoo, takže k němu mám zvláštní vztah :-). Lenova byla v pohodě, vždy celkem robustní šasi, které se nikde neprohýbalo a nepraskalo. Tedy kromě Lenova 11″, což byl Atom s integrovanou grafikou a byla to moje nejhorší koupě, kterou jsem kdy uskutečnil. Za půl roku jsem ho už neměl, byl nepoužitelný – pomalý, hlučný a neustále horko sálající. Můj poslední notebook bylo opět Lenovo, tentokrát 13″, konkrétně E320 s 8G ram, 360G SSD a intel integrovanou grafikou. Jak jsem s léty zjistil, 13ka je pro mě nejlepší volba vzhledem k váze, výkonu a ceně. Byl jsem nakloněn nejvíce Lenovu, ale bohužel se tam u nich asi naprosto zbláznili a Lenovo vypadlo z výběru. Lenova mají na F klávesách také multimediální klávesy ovládající zvuk, wifi, monitor atd. Lenovo se před několika lety rozhodlo, že tyto klávesy budou nastaveny jako výchozí, takže když chcete zmáčknout třeba F4, musíte místo toho zmáčknout Fn+F4. Lenovo ovšem umožnilo v biosu pc změnit tuto volbu a nastavit F klávesy jako výchozí, takže to pro mě nebyl problém. V nových verzích pc od Lenova již tato možnost není, což naprosto nechápu. Kromě toho vyměnili celkem sympatický touchpad (minimáně na thinkpad edge verzích) za příšernost, která se nedá používat. Jedná se o tp, který je také po celé ploše klikací, ale s tím na macbooku je to naprosto nesrovnatelné a práce s ním je vysloveně za trest.

Do cesty mi ale vstoupil kolega se svým MacBook Air a já začal uvažovat, jestli by to nestálo za zkoušku. Zaujaly mne hlavně dvě věci – výdrž nějakých 8 hodin a ticho. Bohužel hw výbava airu nebyla vhodná pro moje potřeby, takže jsem začal zkoumat klasický MacBook Pro, samozřejmě v 13″ verzi. Tou dobou se dodávaly levnější Macy s rozlišením 1366×768 (jak Air, tak Pro) a začínaly se dělat i ve verzi s displayem Retina (13,3″ IPS display s rozlišením 2560×1600). Vzhledem k tomu, že OS X je upravené BSD, což je v podstatě Unix, měl jsem slušnou šanci, že si na tento OS dokážu rychle zvyknout. Po půl roce jsem se tedy rozhodl, že MB Pro zkusím a objednal jsem si vezi s 8G ram a 256G ssd a s Retinou. Notebook dorazil v pátek a měl jsem tak celý víkend na zjištění, co všechno je jinak. Hlavní je asi jiná klávesová mapa, kde zcela chybí klávesy Insert, Del, PgUp, PgDown, Home, End a v podstatě i Alt (tato klávesa je tam sice je, ale má více využití než jen Alt). Tyto klávesy se emulují přes klávesu Command (cmd), která se nachází z každé strany vedle mezerníku. Dále je na notebooku touchpad, který je jednoduše skvělý. Je multidotykový a klikací po celé ploše.

Ohledně aplikací to mám celkem jednoduché. Firefox jsem si přenesl i s profilem bez problémů, stejně tak image od virtualboxu. Keepassx je program pro správu hesel, zde opět stačilo přenést jen jeden soubor s databází. Pak už jen nainstalovat kecálka (Adium – umí i OTR 🙂 ), vnc viewer, gimp, rdp klienta, twitter, rss čtečku, VOX na hudbu a v podstatě jsem byl hotov. Na maily mám výchozího klienta, stejně tak na kalendář.

Nejdůležitější věc – terminál – funguje prakticky stejně jako v linuxu. Je zde ale nutno počítat s jinými klávesovými zkratkami resp. jejich emulací přes cmd, což se projeví například v midnight commanderovi. Vše se dá ale rychle naučit a za chvíli člověk pracuje tak, jako by nikdy nezměnil prostředí.

Výdrž je někde okolo 9 hodin, pokud jste připojeni přes wifi a nemáte zapojeny periferie typu usb disk nebo thunderbolt – ethernet redukci. Zvláště při použití ethernet redukce se výdrž propadne někam ke 4 hodinám.

Velký benefit je pro mě již dříve zmíněné ticho. Paradoxně největší hluk dělá momentálně můj router 😀 . Notebook prostě slyšet není, o větrácích nevím. Jen jednou se začal chladit tak, že byl slyšet a to bylo ve chvíli, kdy jsem instaloval z portů imagemagick, který bylo potřeba kompilovat.

Ještě jednu věc musím pochválit a tou je již zmíněná klávesnice. Tentokrát je to ale proto, že psaní na ní je velice pohodlné a subjektivně bych řekl, že dělám méně chyb než dříve. Klávesnice má také multimediální sadu kláves namapovanou na F klávesy, ale zde se dá snadno toto chování otočit v nastavení klávesnice v OS X.

Pár klávesnicových komb:

 • cmd+číslo – přepnutí mezi okny aplikace. Zatímco jinde používáte alt+tab (na macu cmd+tab), kde máte vedle sebe všechny appky, tak zde kromě cmd+tab ještě můžete použít toto. Pokud máte například spuštěno vlc, foxe a 3 terminály, tak se přes cmd+číslo přeskakujete už jen mezi těmi terminály a nepletou se vám do toho další appky, což osobně považuji za moc pěknou fičuru.
 • cmd+c a cmd+v – funguje jako ctrl+c a ctrl+v, ale funguje to i v terminálu, kde byste normálně přes ctrl c přerušili běh programu. Tak zůstane ctrl+c volné opravdu jen pro to přerušení běhu 🙂
 • ctrl+t – funguje jako insert pro označení souboru, například v midnightu
 • cmd+backspace – funguje jako del/f8 ve Finderu
 • ctrl+shift+power – lockne obrazovku
 • cmd+up a cmd+down – funguje jako page up a page down
 • cmd+left a cmd+right – funguje jako home a end
  (v terminálu je nutno místo cmd použít fn+shift nicméně to záleží na nastavení terminálu. Je to z důvodu, aby fungovaly další zkratky)

Doporučuji se, kromě klávesových zkratek, také naučit s touchpadem. Jeho gesta jsou velice užitečná a například přepínání mezi plochami je návykové 🙂

20140906_115901

Snimek-obrazovky-2014-09-06-v-12.00.11

 

Celkově tedy zatím převládá spokojenost nicméně tučňáky stále sbírám dál 😀

One thought on “Od Linuxu k BSD aneb mám Maca

 1. Profilový obrázek
  Lukáš says:

  Po tomto článku jsem byl hladový, jak Ital po těstovinách 🙂 Díky.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.