Zrovna jsem poslouchal V barvách a napadlo mě, že bych si kromě barevného PS mohl obarvit i shellové výstupy různých programů. Ti, kteří to považují za zbytečnost, nemusí číst dál 🙂
grc
Generic Colouriser je jednoduchý wrapper, který obarvuje výstupy v podstatě libovolných shellových scriptů či aplikací. Stačí ho nainstalovat a pak volat například místo tail soubor, grc tail soubor popř. si na to vyrobit alias. Výstup (v tomto případě) programu tail:
dfc
Program df každý zná. Ukazuje jednoduše místo na disku, na připojeném nfs, tmpfs a dalších zařízeních. Také umí zobrazit množství volných a použitých inodů. Jeho výstup ale díky dfc může vypadat ještě lépe. Stáhneme ho, zkompilujeme pomocí cmake (2.8.4 nebo vyšší verze) a nainstalujeme a to buď jen k nám do home a nebo někam do /usr/local pro všechny uživatele. Pak už stačí vyrobit alias na df tzn. alias df=“~/progs/dfc/dfc“ a máme vyřešeno. Výstup volaného příkazu df pak vypadá takto:
ls++
ls opět jistě znáte. Slouží k zobrazení obsahu adresářů, velikostí souborů apod. Wrapper ls++ lehce mění způsob zobrazení jeho výsledků, které se tak stávají ještě lépe čitelné na první pohled. Opět stáhneme ls++, rozbalíme a v podstatě ho můžeme rovnou používat, protože tar obsahuje perl script a konfigurační soubor k okamžitému použití. ls++ nemá velké požadavky pro běh, je jen potřeba mít Term/ExtendedColor, což můžeme nainstalovat přes cpan Term::ExtendedColor a zkopírovat konfigurák do ~/.ls++.conf. Výstup volání ls pak vypadá takto:
cw
Jak už zkratka napovídá, tento sw se jmenuje color wrapper a obsahuje sadu wrapperů, které obarvují výstupy nejběžnějších programů jako je tar, ping, mount, ps, quota, uptime, id, fuser a mnoho dalších. Po jeho stažení ho zkompilujte (make install pro instalaci do systému, make installlocal pro instalaci do ~/.cw) a upravte si PATH – export PATH=“~/.cw/def:$PATH“. V každém novém shellu pak budete mít již výstupy obarveny. Ve výchozím nastavení randomizuje cw barevná schémata výstupů, takže například ping může pokaždé vypadat jinak. Toto chování se dá nastavit a změnit na jednu barvu nebo kombinaci dvou barev pro lepší odlišení položek ve výpisu. Výstup (program w) vypadá takto:
A ještě výstup pingu pro lepší představu:
Někdo barvy neřeší, většinou opravdu nejsou nutné, ale pokud často sledujete logy a máte výpisy na více terminálech, je to, podle mě, jedna z pěkných možností, jak se lépe a rychleji zorientovat … a vypadá to cool 😀
Sice to s tím moc nesouvisí, ale obdobně hezky je vidět rozdíl mezi top a htop, který jsem si poslední dobou oblíbil. Není nad to, některé věci mít prostě „líp“ zobrazené… ať již barevně, nebo graficky 🙂
Barevný htop nejen že díky barvám umožňuje lepší orientaci, ale celkově toho oproti starému topu umí mnohem více, což je, nehledě na barvy, jeho největší plus.
🙂