Skip to content

Barvičky, kam se podíváš

Zrovna jsem poslouchal V barvách a napadlo mě, že bych si kromě barevného PS mohl obarvit i shellové výstupy různých programů. Ti, kteří to považují za zbytečnost, nemusí číst dál 🙂

grc

Generic Colouriser je jednoduchý wrapper, který obarvuje výstupy v podstatě libovolných shellových scriptů či aplikací. Stačí ho nainstalovat a pak volat například místo tail soubor, grc tail soubor popř. si na to vyrobit alias. Výstup (v tomto případě) programu tail:

grc

 

dfc

Program df každý zná. Ukazuje jednoduše místo na disku, na připojeném nfs, tmpfs a dalších zařízeních. Také umí zobrazit množství volných a použitých inodů. Jeho výstup ale díky dfc může vypadat ještě lépe. Stáhneme ho, zkompilujeme pomocí cmake (2.8.4 nebo vyšší verze) a nainstalujeme a to buď jen k nám do home a nebo někam do /usr/local pro všechny uživatele. Pak už stačí vyrobit alias na df tzn. alias df=“~/progs/dfc/dfc“ a máme vyřešeno. Výstup volaného příkazu df pak vypadá takto:

df

 

ls++

ls opět jistě znáte. Slouží k zobrazení obsahu adresářů, velikostí souborů apod. Wrapper ls++ lehce mění způsob zobrazení jeho výsledků, které se tak stávají ještě lépe čitelné na první pohled. Opět stáhneme ls++, rozbalíme a v podstatě ho můžeme rovnou používat, protože tar obsahuje perl script a konfigurační soubor k okamžitému použití. ls++ nemá velké požadavky pro běh, je jen potřeba mít Term/ExtendedColor, což můžeme nainstalovat přes cpan Term::ExtendedColor a zkopírovat konfigurák do ~/.ls++.conf. Výstup volání ls pak vypadá takto:

lspp

 

cw

Jak už zkratka napovídá, tento sw se jmenuje color wrapper a obsahuje sadu wrapperů, které obarvují výstupy nejběžnějších programů jako je tar, ping, mount, ps, quota, uptime, id, fuser a mnoho dalších. Po jeho stažení ho zkompilujte (make install pro instalaci do systému, make installlocal pro instalaci do ~/.cw) a upravte si PATH – export PATH=“~/.cw/def:$PATH“. V každém novém shellu pak budete mít již výstupy obarveny. Ve výchozím nastavení randomizuje cw barevná schémata výstupů, takže například ping může pokaždé vypadat jinak. Toto chování se dá nastavit a změnit na jednu barvu nebo kombinaci dvou barev pro lepší odlišení položek ve výpisu. Výstup (program w) vypadá takto:

cw

A ještě výstup pingu pro lepší představu:

ping

 

Někdo barvy neřeší, většinou opravdu nejsou nutné, ale pokud často sledujete logy a máte výpisy na více terminálech, je to, podle mě, jedna z pěkných možností, jak se lépe a rychleji zorientovat … a vypadá to cool 😀

3 thoughts on “Barvičky, kam se podíváš

 1. Profilový obrázek
  Lukáš says:

  Sice to s tím moc nesouvisí, ale obdobně hezky je vidět rozdíl mezi top a htop, který jsem si poslední dobou oblíbil. Není nad to, některé věci mít prostě „líp“ zobrazené… ať již barevně, nebo graficky 🙂

  Odpovědět
  • Honza
   Honza says:

   Barevný htop nejen  že díky barvám umožňuje lepší orientaci, ale celkově toho oproti starému topu umí mnohem více, což je, nehledě na barvy, jeho největší plus.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.